Detoks Detoks
Vücuttan toksinlerin uzaklaştırılması anlamına gelen detoks kelimesi sağlıklı yaşamın gerekliliklerinin başında gelir. Vücudun sağlıklı hücrelerine zarar veren toksinler vücuttan uzaklaştırılamazsa hücre ölümlerine ve çeşitli... Detoks

Vücuttan toksinlerin uzaklaştırılması anlamına gelen detoks kelimesi sağlıklı yaşamın gerekliliklerinin başında gelir. Vücudun sağlıklı hücrelerine zarar veren toksinler vücuttan uzaklaştırılamazsa hücre ölümlerine ve çeşitli hastalıklara yol açabilirler.

Vücuttaki normal metabolizma faaliyetleri sonucu toksin oluşabildiği gibi dışardan da vücudumuza giren çevresel atıklar, ilaçlar, çeşitli gazlar da toksin birikimini artırabilirler.

Peki vücudumuzdan toksinleri uzaklaştırabilmek için neler yapmamız gerekiyor?

Derin bir soluk alıp verin.

Eğer temiz hava soluyabileceğiniz bir yerdeyseniz derin nefes alın. Solunum detoksun önemli bir parçasıdır. Doğru nefes alıp vermek aynı zamanda stres kontrolü açısından da etkilidir. Yani hem zihinsel hem fiziksel detoks için derin ve temiz soluk alıp verebilmek oldukça önemlidir. Oksijen soluyabilmek için ise doğaya ve ağaçlara ihtiyacımız olduğunu unutmamak gerekir.

Bol miktarda su için. Vücut detoksu için önemli noktalardan biri bol miktarda su içebilmektir. Tabi ki temiz içme suyu. Bunun için susamayı beklemeyin. Düzenli olarak su tüketmek hem metabolizmanızı hızlandıracak hem de toksinlerin uzaklaştırılmasını sağlayacaktır.

Mümkünse doğal ortamında doğal yemlerle yetişmiş hayvanların etini, sütünü ve doğal tarımla üretilmiş gıdaları tüketelim. Bu belki işin en zor kısmı. Fakat gıdalardaki katkı maddeleri ve tarım ilaçları ne yazık ki vücutta toksin oluşumunu artırıyor.

Vücudumuzdaki toksinler sadece dışarıdan aldığımız maddeler değiller, vücudumuzun metabolizma atıkları da toksin etkisi oluşturur. Dolayısıyla metabolizmamızın düzgün çalışması, karaciğerin görevini tam anlamıyla yerine getirebiliyor olması da toksinlerin vücuttan uzaklaştırılabilmesi açısından çok önemlidir. Karaciğeri güçlendiren ve koruyan destekler, detoksifikasyon yeteneği için önemlidir. Karaciğerin yağlanması, karaciğer tembelliğinin göstergelerinden biri sayılıyor. Tembel bir karaciğer ise toksinlerin uzaklaştırılmasını tam olarak sağlayamıyor. Lipotropik ajanlar olarak adlandırılan kolin, inositol, metiyonin gibi maddeler hem karaciğerden yağların uzaklaştırılması hem de karaciğerin detoks enzim sistemlerinin (Faz I, Faz II) çalışması için gereklidir.

Vücudun enerji metabolizmasında önemli yeri olduğunu bildiğimiz B kompleks vitaminleri aynı zamanda karaciğerin faz I, faz II enzim sistemlerinin çalışması için de önemlidir. Hem enerji seviyelerini artırmak hem de detoksa destek olmak için B kompleks içeriği bakımdan zengin besin destekleri önemli yardımcılardır.

Bağırsaklarımız detoks sistemimizin önemli bir parçasıdır. Kolon hareketliliğini sağlayan lif içeriği yüksek beslenme destekleri, probiyotik destekler barsak yoluyla toksinlerin uzaklaştırılabilmesinde önemli birer yardımcıdırlar.

Özellikle büyük şehir yaşantısında çevresel kirlilikler nedeniyle ister istemez maruz kaldığımız ağır metaller de günümüzde pek çok hastalıkla ilişkilendirilmekte. Ağır metallerin vücuttaki etkilerine karşı da alfa lipoik asit içeren destekler ve yoğun klorofil içeren alg desteği Klorella önemli birer yardımcı olarak günlük diyetimizin bir parçası olabilirler.

 

Sağlıklı günler dilerim

İlgili Yazılar