C Vitamini Yalnızca Bağışıklık için mi? C Vitamini Yalnızca Bağışıklık için mi?
C vitamini kış aylarının vazgeçilmez besin desteklerindendir. Soğuk algınlığı ve gripten korunmak için ilk akla gelen vitamin olmasının nedeni bağışıklık sistemini stimule edebime etkisindendir.... C Vitamini Yalnızca Bağışıklık için mi?

C vitamini kış aylarının vazgeçilmez besin desteklerindendir. Soğuk algınlığı ve gripten korunmak için ilk akla gelen vitamin olmasının nedeni bağışıklık sistemini stimule edebime etkisindendir. C vitamini bağışıklık sistemi dışında vücudumuzda bir çok farklı mekanizmanın çalışmasına destek olur, dolayısıyla eksikliğinde diş eti kanaması, doku ekimozu, geç yara iyileşmesi , anemi, eklem hasarları, enfeksiyona yatkınlık gibi çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşılabilir.

C Vitamini cilt sağlığında önemli yeri olan vitaminlerden biridir. Bağ dokunun güçlenmesine yardımcı olarak, cilt sarkmalarının ve kırışıklık oluşumunun yavaşlatılmasına destek olur. Bağ doku ve C vitamini ilişkisi aslında vücudunun kolajen dediğimiz yapılarının sentezi için C vitaminine ihtiyaç duymasından kaynaklanır. Kolajen yapının zayıflaması ve sentezinin azalması ilk yaşlanma belirtilerini ortaya çıkarır. Kolajen dokuların elastikiyetini sağlar, yaşla birlikte tüm vücutta miktarı azalır ve ilk etkileri cilt ve eklem yapısında görürüz. 25 yaşından itibaren her yıl vücut kolajenimizin yaklaşık %1.5’unu kaybederiz. Dolayısıyla bu yaşlardan itibaren C vitamini alımına dikkat etmek kolajen yapıları korumak ve olası yaşlanma etkilerini geciktirmek adına önem kazanır.

Kolajen yapının desteklenmesi diş ve dişeti sağlığı için de önemlidir. Diş eti çekilmesi probleminde kolajen yıkımının arttığı düşünülür. C vitamininin kolajen sentezindeki etkisi aynı zamanda yara iyileşmesi ve hemorajinin önlenmesine de katkı sağlar. Dolayısıyla operasyon sonraları doku iyileşmesini sağlamak ve ekimozun önlenmesi için C vitamini alımını artırmak önerilir.

Stres durumunda B vitaminleri gibi C vitaminine olan ihtiyacımız da artar. Adrenal bezlerde yüksek miktarda C vitamini bulunur. Adrenalin üretimi için de C vitaminine ihtiyaç duyulur. Dolayısıyla stres altında C vitamini tüketimimiz artar.

C vitamini yaşla birlikte ortaya çıkan eklem problemlerinde de kritik roller üstlenir. İlk etkisi antioksidan olması nedeniyle bu bölgede inflamasyona bağlı artan hasarın önlenmesine destek etkisidir. Bu sayede hasarlanma hızının kontrolüne olanak sağlar. Bir diğer etkisi eklemler arasında yer alan sinoviyal sıvının akışkanlığını sağlayarak eklemin daha rahat hareket etmesine destek olmasıdır. Ayrıca kıkırdak yapım reaksiyonlarında da C vitaminine ihtiyaç duyulur.

Kan yapımı da C vitamininin görev aldığı durumlardan biridir. Demirin emilimini, kırmızı kan hücrelerinin ise yapımını artırır . C vitamini özellikle besin kaynaklarından alınan demirin emilimine katkı sağlar .

C vitamini en güvenli kullanıma sahip vitaminlerden biridir. Vücutta depolanamadığı için günlük olarak alınması gerekir. C vitamini eksikliğine bağlı bir hastalığa yakalanmamak için minimum almanız gereken değer günlük 80 mg’dır. Fakat diğer optimal sağlık etkileri için yetişkinlere günlük ortalama 500 civarında alımı önerilir. Sigara kullanımı inflamatuar hastalıkların varlığı, alerjiler ve bağışıklık sisteminin desteklenmesi için ise 1000 mg civarı C vitamini alımı gereklidir.

Sağlıklı günler dilerim.

 

İlgili Yazılar