Bir Yer ‘Sanal’ – ‘Yasadışı’  ise Zaten ‘Eczane’ Değildir! Bir Yer ‘Sanal’ – ‘Yasadışı’  ise Zaten ‘Eczane’ Değildir!
İstanbul Eczacı odası Başkanı Ecz. Zafer Cenap Sarıalioğlu yöneitm kurulu adına Habertürk Gazetesi 30 Mayıs 2018 tarihinde yayımlanan Sohbet Odasında Pazarlık ‘Emoji’lerle Uyuşturucu” adlı... Bir Yer ‘Sanal’ – ‘Yasadışı’  ise Zaten ‘Eczane’ Değildir!

İstanbul Eczacı odası Başkanı Ecz. Zafer Cenap Sarıalioğlu yöneitm kurulu adına Habertürk Gazetesi 30 Mayıs 2018 tarihinde yayımlanan Sohbet Odasında Pazarlık ‘Emoji’lerle Uyuşturucu” adlı haber ile ilgili olarak bir açıklama yaptı. Açıklamanın devamı ise şöyle:

“Habertürk gazetesinin bugünkü (30 Mayıs 2018) sayısında “Sohbet Odasında Pazarlık ‘Emoji’lerle Uyuşturucu” başlıklı bir haber yayınlanmış olup, ilgili haberde “uyuşturucu bağımlılarının internette e-eczanelerden uyuşturucu siparişi vererek teslim aldıkları” belirtilmiştir.

12 Nisan 2014 tarihli ve 28970 sayılı Resmî Gazete’de yayınlanan son “Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik”e göre:

Eczacı: Eczacılık Fakültesi veya Eczacılık Mektebi’nden mezun olmuş ya da Kanuna göre yabancı okullardaki eğitiminin yeterliliğini ispat ve tescil ettirmiş, eczacılık faaliyetlerini yürütmeye yetkili sağlık meslek mensubunu,

Eczacılık: Hastalıkların teşhis ve tedavisi ile hastalıklardan korunmada kullanılan tabii ve sentetik kaynaklı ilaç hammaddelerinden değişik farmasötik tipte ilaçların hazırlanması ve hastaya sunulması; ilacın analizlerinin yapılması, farmakolojik etkisinin devamlılığı, emniyeti, etkinliği ve maliyeti bakımından gözetimi; ilaçla ilgili standardizasyon ve kalite güvenliğinin sağlanması ve ilaç kullanımına bağlı sorunlar hakkında hastaların bilgilendirilmesi ve çıkan sorunların bildiriminin yapılmasına ilişkin faaliyetleri yürüten sağlık hizmetini,

Eczane: Bir eczacının sahip ve mesul müdürlüğünde, kanuna göre açılmış sağlık hizmeti sunan sağlık kuruluşunu ifade eder.

Tüm kamuoyunun şu konuda dikkatini çekmek istiyoruz: Eczaneler, toplumun sağlığı için 7/24 çok önemli bir hizmet sunan Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı kuruluşlar olup, sanal ortamda hizmet vermez.

İnternet ortamında kendilerine “eczane” adını veren söz konusu zehir tüccarlarının, medyada da “eczane” kavramıyla birlikte anılmasını doğru bulmuyoruz.

İstanbul Eczacı Odası olarak  özellikle vurgulamak isteriz ki; bir yer “sanal” ise “yasadışı”  ise zaten “eczane” değildir!

Bilim insanlarının, “Türkiye’de sağlık okuryazarlığının ilkokul 2 düzeyinde olduğunu belirttiğini” hatırlatıyor ve kamuoyunu aydınlatma konusunda çok önemli bir rol üstlenen medyanın, kamuoyunda yanlış algı oluşturmaması için bu tarz haberlerde daha fazla hassasiyet göstermesini bekliyoruz.

Saygılarımızla…

İstanbul Eczacı Odası Yönetim Kurulu adına

Başkan Ecz. Zafer Cenap Sarıalioğlu”

İlgili Yazılar