Bezmialem'de Crohn ve Ülseratif Kolit konuşuldu Bezmialem'de Crohn ve Ülseratif Kolit konuşuldu
Crohn ve Ülseratif Kolit hastaları ve aileleri Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi’nde düzenlenen “İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları İle Yaşam Hasta Okulu”toplantısında uzman hekimler ile bir araya geldi... Bezmialem'de Crohn ve Ülseratif Kolit konuşuldu

1451305942_Go__rselCrohn ve Ülseratif Kolit hastaları ve aileleri Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi’nde düzenlenen “İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları İle Yaşam Hasta Okulu”toplantısında uzman hekimler ile bir araya geldi

İnflamatuvar bağırsak hastalıklarında erken tanının önemini vurgulamak, toplumda hastalık hakkında farkındalık yaratmak, hasta ve ailelerinin bilinçlenmesini sağlamak amacıyla düzenlenen “İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları İle Yaşam Hasta Okulu” toplantısı 19 Aralık 2015 Cumartesi günü Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi’nde gerçekleşti. Global biyofarma şirketi AbbVie’nin koşulsuz desteği ile düzenlenen bu toplantı, Crohn ve Ülseratif Kolit hastaları ile ailelerini, uzman hekimler ve dernek yetkilileri ile bir araya getirdi.

 

Karın ağrısı, ishal veya kanlı dışkılama ya da yüksek ateş şeklinde belirtiler verebilen inflamatuvar bağırsak hastalıkları1 ile, daha çok gelişmiş ülkelerde karşılaşılmakta ve inflamatuvar bağırsak hastalıklarının görülme sıklığı dünyada gün geçtikçe artmakta.2 Ülkemizde ise 2009 yılında yayımlanan verilere göre; her yıl 100.000 kişiden 4,4’üne Ülseratif Kolit, 2,2’sine de Crohn hastalığı teşhisi konuyor.2 Tüm bu gerçeklerden yola çıkarak düzenlenen ‘İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları İle Yaşam Hasta Okulu’ toplantısı, hastaları ve ailelerini hastalık hakkında bilinçlendirmeyi, hastalar ve ailelerine destek olmayı ve toplumda hastalık hakkında farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi bünyesinde gerçekleşen bu toplantı, Crohn ve Ülseratif Kolit hastaları ile ailelerini Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlık Konferans Salonu’nda, alanında uzman hekimler ve İnflamatuvar Bağırsak Hastaları Dayanışma Yardımlaşma Derneği (İBHDYD) yetkilileri ile bir araya getirdi.

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Gastroenteroloji Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Ahmet Danalıoğlu’nun açılış konuşması ile başlayan toplantı, Prof. Dr. Ahmet Danalıoğlu, Doç. Dr. Orhan Kocaman ve Doç. Dr. Metin Başaranoğlu’nun ”İnflamatuvar Bağırsak Hastalıklarında Genel Bilgiler” konulu konuşmaları ile devam etti. Toplantının devamında Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’ndan Dr. Enver Kunduz ‘’İnflamatuvar Bağırsak Hastalıklarında Cerrahi İşlemler’’, İnflamatuvar Bağırsak Hastaları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ercan Zorlu ise ”Hasta Derneğinden Ne Beklenmeli?“ konulu konuşmaları ile hasta ve ailelerini bilgilendirdi.

 

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. İsmet Kırpınar’ın ‘’İnflamavutar Bağırsak Hastalıklarında Psikoloji’’ ve Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Diyetisyen Nidanur Şentürk’ün ‘’İnflamavutar Bağırsak Hastalıklarında Beslenme’’ konulu konuşmaları ile devam eden toplantı, hasta ve ailelerinden gelen soruların cevaplanması ile son buldu.

 

Referanslar

  • Bernstein C. N, et al. Inflamm Bowel Dis 2010; 16 (1): 113-124.
  • Tozun N, et al. J Clin Gastroenterol 2009; 43(1): 51–57.

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Hakkında;

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi, T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılında, Türkiye’de sadece sağlık bilimleri alanına odaklanan ilk vakıf üniversitesi olarak kurulmuştur. Üniversitemiz, 2010-2011eğitim öğretim döneminde ilk akademik yılına başlamıştır. Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi’nin amacı eğitim, araştırma ve klinik çalışmalar ile sağlık bilimleri alanındaki bilim dallarına odaklanarak, çağın gereksinimlerine cevap verebilen, ülkemizin değerlerine ve farklılıklarına saygılı, halk sağlığını yükseltecek, uluslararası bilimsel araştırmaları ile yarışan öğrenciler yetiştirmektir. 2713 öğrencisi ve 546 öğretim elemanına sahiptir. Üniversiteye bağlı olan Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Hastanesi’nde günlük 7000 poliklinik yapılmaktadır.

 

 

İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (İBHDYD) Hakkında;

İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği İBH hastalarının yardımlaşma ve dayanışmaları, hasta haklarının korunması ve geliştirilmesi, yeni tedavi yöntemleri konusunda yaşanan gelişmelerin paylaşılması takibi ve sorunlarının çözümü amacıyla 2013 Haziran ayında kurulmuştur. İBHDYD üyelerinin ve hastalarının tıbbi, hukuki ve insani gereksinimlerini ve haklarınıın karşılanması ve İBH hastalarının yakınlarının hastalıklar, tedaviler ve yaşam standartları konusunda bilinçlendirilmesi amacı ile bu konuda ki uzman kişi ve kurumlar ile birlikte eğitim faaliyetleri ve organizasyonlar geliştirmeyi hedeflemektedir. Daha fazla bilgi için: www.ibhportali.com ve Facebook. Twitter: @ibhdyd.

 

AbbVie Hakkında;

2013’te Abbott’tan ayrılarak kurulan AbbVie, araştırmaya dayalı global bir biyofarma şirketidir.Şirketin misyonu uzmanlığını, işine adanmış çalışanlarını ve yenilikçiliğe yönelik benzersiz yaklaşımını kullanarak dünyanın en ciddi ve karmaşık bazı hastalıklarına yönelik ileri tedaviler geliştirmek ve tıbbın hizmetine sunmaktır. AbbVie dünya genelinde yaklaşık 28,000 çalışanı ile 170’ten fazla ülkede faaliyetlerini sürdürmektedir. Şirket ve çalışanları, portföyü ve taahhütleri hakkında daha fazla bilgi için: www.abbvie.com ve abbvie.com.tr. Twitter:@abbvie. Kariyer olanakları için Facebook ya da LinkedIn sayfamızı takip ediniz.

İlgili Yazılar