Antalya’da Türkiye’nin 2. Akıllı Eczanesi Hizmete Başladı Antalya’da Türkiye’nin 2. Akıllı Eczanesi Hizmete Başladı
Antalya’da 30 yıldır eczacılık yapan Ecz. Nuran Koca14 bin ilaç kapasiteli, 15 metrekarelik robot sistemi ile Antalya’nın tek, Türkiye’nin ikinci ‘akıllı eczanesinin sahibi oldu. Robot, haznesine... Antalya’da Türkiye’nin 2. Akıllı Eczanesi Hizmete Başladı

Antalya’da 30 yıldır eczacılık yapan Ecz. Nuran Koca14 bin ilaç kapasiteli, 15 metrekarelik robot sistemi ile Antalya’nın tek, Türkiye’nin ikinci ‘akıllı eczanesinin sahibi oldu. Robot, haznesine dökülen ilaçların karekodunu okuduktan sonra ilacı paket boyutuna göre, içindeki raylı sistemde uygun yere depoluyor. Hastanın barkodu, çalışan tarafından sisteme okutulunca vakumlu robot kafası, istenen ilacın rafına giderek, ilacı alıp, çalışanın hemen yanındaki hazneye bırakıyor. Sistem sayesinde yanlış ilaç verme tehlikesi, ortadan kalkıyor.

“Umarım herkese örnek olur”

Akıllı sisteme geçmenin her ihtiyaca göre değişen bir maliyeti olduğunu belirten Koca, “Yurt dışına gittikçe, eczaneleri ziyaret ediyordum. Bu otomasyonu orada görünce, kendim de uygulamak istedim. 120 bin Euro’ya aldım; ama bu fiyat, her eczanenin ihtiyacına ve büyüklüğüne göre değişebiliyor. Umarım, herkese iyi bir örnek olur” dedi.

 

İlgili Yazılar