Altın Havan Sektörün Zirvesinde Altın Havan Sektörün Zirvesinde
Eczacı Dergisi olarak sektörün en önemli ödül töreni Altın Havan’ın bu yıl 8.’sini düzenlemiş olmaktan dolayı büyük gurur duyuyoruz. Ödül alanları kutluyor, emeği geçen... Altın Havan Sektörün Zirvesinde

Eczacı Dergisi olarak sektörün en önemli ödül töreni Altın Havan’ın bu yıl 8.’sini düzenlemiş olmaktan dolayı büyük gurur duyuyoruz.

Ödül alanları kutluyor, emeği geçen başta jüri üyelerimiz olmak üzere tüm Eczacı Dergisi çalışanlarına teşekkür ediyorum.

Şimdiden 2018 ile ilgili adayları bekliyoruz.

Sektör nereye gidiyor

Karamsar olmak istemiyorum ama bilhassa yerli ilaç şirketleri artık ilaçtan para kazanmıyor. Eczacı da artık ilaçtan para kazanamıyor.

Tabii ki, istisnalar kaideyi bozmaz ama genel olarak durum böyle. Yerli ilaç sanayi can çekişiyor. Verilen fiyatlar sonucunda ilaçların üretimi veya ithalatı yavaşladığından zaman zaman yokluk sıkıntısı ile karşılaşılıyor.

Eczacı ise ne yapacağını şaşırmış durumda, ilaçtan para kazanamayacağını yeni yeni idrak etmiş durumda (ki, biz 10 sene önce söylemiştik) meslek hakkı almak istiyor.

Meslek hakkı alabilmek için Rehber (Smart) Eczane çalışmaları başlatıldı. Ancak eczacı kanunen birinci basamak sağlık mensubu sayılmadığı sürece bunların hiç bir önemi yok.

13 sene önce zincir eczane geliyor demiştik. Gizli olarak şu an var. Yarın resmi hale gelir.

İlaç olmayan gıda takviyesi ürünleri zaten markete girdi.

İlaç sektörü için söyleyecek pek bir şeyim yok.

O devlet politikası ama yerli ilaç sanayi bence stratejik olarak daha çok desteklenmeli.

Peki eczacı ne yapacak?

Önce sağlık bakanlığını ikna edilecek, eczanelerin birinci basamak sağlık birimi, eczacıların da birinci basamak sağlık mensubu olduğu kanuna geçecek.

Sonra farmasötik bakım konusu tüm eczanelere teknolojik gelişmeler de kullanılarak yaygınlaştırılacak.

Bu konuda Baş yazarımız Vecihi Özerdemli’nin bu ayki makalesinde belirttiği konular hızla hayata geçirilmelidir.

Şunu bilmek lazım. Dünyada ne oluyorsa bir süre sonra bizde de o oluyor.

ABD’de 30 sene önce başlayan durum, son 250 ilacın reçetesiz satılabilir olması kararı bu yolda döşenmiş taşlardan bir tanesi.

İlgili Yazılar