AİFD Genel Sekreterliği’ne Dr. Ümit Dereli atandı AİFD Genel Sekreterliği’ne Dr. Ümit Dereli atandı
Uzun yıllardır sağlık, ilaç ve medikal teknoloji alanlarındaki çalışmaları ile tanınan Dr. Ümit Dereli, Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği Genel Sekreterlik görevine atandı. Türkiye’de faaliyet... AİFD Genel Sekreterliği’ne Dr. Ümit Dereli atandı
1451039474_A__FD___mit_Dereli_01Uzun yıllardır sağlık, ilaç ve medikal teknoloji alanlarındaki çalışmaları ile tanınan Dr. Ümit Dereli, Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği Genel Sekreterlik görevine atandı.
Türkiye’de faaliyet gösteren araştırmacı ilaç firmaları tarafından 2003 yılında, Türk insanının yeni ve orijinal ilaçlara erişimini sağlamaya ve ülkemizde sağlık sorunlarına etkin çözümler bulunmasına katkıda bulunmak amacıyla kurulan Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) bünyesinde Genel Sekreterlik görevine Dr. Ümit Dereli atandı. 1 Eylül 2014 tarihinde Genel Sekreter Yardımcısı olarak AİFD’ye katılan Dr. Ümit Dereli, 1 Nisan 2015 tarihinden bu yana dernek Genel Sekreterlik pozisyonunun boşalması nedeniyle Genel Sekreter Vekili olarak görev yapıyordu.

 

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1985 yılında mezun olduktan sonra Genel Cerrahi alanında uzmanlaşan Dr. Ümit Dereli, uzun yıllar ilaç ve tıbbi cihaz sektörlerinde üst düzey yöneticilik yaptı. İlaç endüstrisinde kariyerine 1994 yılında Eczacıbaşı&Baxter şirketinde ürün müdürü olarak başlayan Dr. Dereli, 1996-1999 yılları arasında Satış ve Pazarlama Direktörü olarak şirketin Rusya operasyonlarını yönetti. 1999 yılında Türkiye’ye dönen Dr. Dereli, önce Johnson & Johnson’da Franchise Direktörü, daha sonra şirketin tıbbi cihaz iş kolunun Stratejik İlişkiler Direktörlüğü görevlerini yürüttü. Johnson & Johnson’daki yöneticilik kariyeri boyunca sivil toplum kuruluşları, hasta dernekleri ve endüstri dernekleri ile ilişkilere büyük önem veren Dr. Dereli, Araştırmacı Tıp Teknolojileri Üreticileri Derneği’nin (ARTED) kuruluşunda aktif rol aldı.

Dr. Dereli AİFD’ye katılmadan önce Araştırmacı Tıp Teknolojileri Üreticileri Derneği (ARTED) bünyesinde Genel Sekreterlik görevini yürütüyordu.

 

Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) Hakkında Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD), Türk insanının yeni ve orijinal ilaçlara erişimini sağlamaya ve ülkemizde sağlık sorunlarına etkin çözümler bulunmasına katkıda bulunmak amacıyla, Türkiye’de faaliyet gösteren araştırmacı ilaç firmaları tarafından 2003 yılında kurulmuştur. Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği’nin 40 biyoteknoloji ve Ar-Ge ağırlıklı üyesi bulunmaktadır. AİFD üyesi olan, AbbVie, Actelion, Alcon, Alexion, Allergan, Amgen, Astellas, AstraZeneca, Bausch+Lomb, Bayer, B. Braun Medikal, Boehringer Ingelheim, Bristol-Myers Squibb, Celgene, Chiesi, Daiichi-Sankyo, Eczacıbaşı-Baxter, Ferring, Fresenius Kabi, Gen İlaç, Gilead, GSK, İ.E. Ulagay, Johnson & Johnson, Lilly, Lundbeck, MerckSerono, MSD, Nestle, Novartis, Novo Nordisk, Numil, Pfizer, Roche, Sanofi, Servier, Shire, Takeda, Théa Pharma ve UCB Pharma, dünyadaki yeni ilaç araştırmalarının büyük bölümünü yapan araştırmacı ilaç firmalarıdır.

İlgili Haberler

AIFD’den AIDS mesajı “Yenilikçi ilaç ve tedaviler sayesinde HIV’den ölümler azalıyor, AIDS hastalarının yaşam umudu artıyor”   Dünya genelinde 37 milyon kişinin t...
Kanseri mutlaka yeneceğiz Kanseri mutlaka yeneceğiz AİFD Genel Sekreteri Dr. Dereli Dünya Kanser Günü Mesajı yayınladı: “ Yeni ilaç ve tedaviler sayesinde artık umut var:...

İlgili Yazılar