2015 WorkingMother Dergisi “Çalışan Anneler için En İyi 100 İşveren” içerisinde  Johnson & Johnson’a Zirve Ödülü 2015 WorkingMother Dergisi “Çalışan Anneler için En İyi 100 İşveren” içerisinde  Johnson & Johnson’a Zirve Ödülü
Esnek çalışma saatleri, çocuk bakımı ve ücretli izin çalışan anneler için en önemli konular!   “Çalışan anneler için en iyi 100 işveren listesi” WorkingMother... 2015 WorkingMother Dergisi “Çalışan Anneler için En İyi 100 İşveren” içerisinde  Johnson & Johnson’a Zirve Ödülü

J&J calısan annelerEsnek çalışma saatleri, çocuk bakımı ve ücretli izin çalışan anneler için en önemli konular!

 

“Çalışan anneler için en iyi 100 işveren listesi” WorkingMother dergisi tarafından açıklandı. Yıllık liste bundan 30 yıl önce ilk yayınlandığında en iyi 30 şirketin yalnız beşi tümüyle ücretli doğum izni imkanı sunmakta ve hiçbirinin yeni babalar veya evlat edinen ebeveynler için izin uygulaması bulunmamaktaydı. Yalnız yedi şirket esnek çalışma saatlerini uyguluyordu.

 

Bugün ise en iyi 100 şirket, ortalamada sekiz hafta izinin yanı sıra esnek çalışma saatleri, evden çalışma ve diğer imkanlar sunuyor. Ancak, Aile ve Çalışma Enstitüsünün 2014 yılında gerçekleştirdiği bir çalışmaya göre ülke genelinde şirketlerin ancak yüzde 5’i tümüyle ücretli, yüzde 58’i ise kısmen ücretli doğum izni kullandırıyor.  Ayrıca pek çok şirkette esnek çalışma saatleri ve çocuk bakımı yardımı uygulaması bulunmuyor.

 

Johnson & Johnson, 30 yıldır her defasında listede yer almayı başardı!

30 yıldır, listeden hiç düşmeyen ve çalışanına verdiği değer her geçen gün daha da artıran Johnson & Johnson Ailesi Zirve Ödülüne layık görüldü.

 

Genel olarak ABD’de çalışma çevresi anlamında önemli yol kat edilmiş olsa da hala yapılması gerekenler bulunduğunu söyleyen sağlık ürünleri ve ilaç şirketi Johnson & Johnson Çeşitlilik Direktörü Wanda Hope, “Tüm şirketlerin kadınları, işlerinde gerçek anlamda başarılı olabilmelerini ve gelişmelerini sağlayacak şekilde desteklemeleri harika olurdu” görüşünde.

 

WorkingMother” dergisinin genel yayın yönetmeni Jennifer Owens: “Bu şirketlerin çalışan anneleri desteklemek için yaptıkları aslında herkesin yararına” diyor ve ekliyor; “En iyi çalışanlarını kaçırmamak için şirketlerin büyük sorulara kafa yormaları, araştırma yapmaları ve güçlüklerin neler olduğunu tespit etmeleri gerekiyor.”

 

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre ABD’de esnek çalışma saatleri, çocuk bakımı seçenekleri ve ücretli doğum izni, çalışan anneler için en önemli konular arasında yer alıyor ve çalışılacak en iyi şirketleri diğerlerinden ayırt eden başlıca faktörler olarak öne çıkıyor.

Önde gelen şirketler, ABD işgücü içerisinde 18 yaş altı çocuğu olan 24 milyon anneye yönelik daha şimdiden bu yararları ve daha fazlasını sunuyor olsa da, diğer birçok şirket henüz bu yönde politikaları hayata geçirmiş değil.

 

Ücretli izin ve esnek çalışma saatlerinin ülkedeki pek çok işveren için ne yazık ki hala yenilikçi kavramlar olarak görüldüğünü söyleyen, çalışan anneler için en iyi 100 işveren listesini yayınlanan “WorkingMother” dergisinin genel yayın yönetmeni Jennifer Owens, sözlerine şöyle devam ediyor: “Akıllı şirketler, çalışanlarına nasıl hizmet edebilecekleri konusuna kafa yoruyorlar ve onlar için çalışan insanların en değerli kaynakları olduğunun bilincinde olarak hareket ediyorlar.”

 

İlgili Yazılar